Kategoria
« »

Badanie u audiologa

Bardzo często u wielu osób w starszym wieku pojawiają się problemy ze słuchem. I choć często nasz rodzic, dziadek, czy babcia, nie chce się do tego przyznać, słyszy słabiej i potrzebna jest u wizyta u lekarza specjalisty. W tym wypadku będzie to specjalizacja, jaką wykonują audiolodzy. Jest to grupa lekarzy, wyspecjalizowanych otolaryngologów, którzy zajmują się badaniem słuchu swoich pacjentów, wyszukują ewentualnych nieprawidłowości, oceniają stan słuchu i podejmują dalsze kroki, dotyczące leczenia, czy na przykład zastosowania aparatu słuchowego.

Warto sprawdzić więc, czy kłopoty słuchowe naszych bliskich, to tylko efekt zalegającej w uchu większej ilości woskowiny, czy może jednak problem mający głębsze podłoże. Audiolog przeprowadza najpierw badanie, które jest zwykłym fizycznym sprawdzeniem, czy przewód słuchowy i błona bębenkowa są w dobrym stanie, czy są drożne, oraz czy drożna jest również trąbka słuchowa. Kluczowe jednak, jest badanie audiometryczne. Jest to badanie, które odbywa się w dźwiękoszczelnej kabinie.

Zmiany w zakresie spostrzeżeń zależne są od zmian w zakresie wrażeń i od przewagi wyobrażeń odtwórczych nad spostrzegawczymi. Zrozumiałe, że osoba, której świadomość tkwi w przeszłości, może znacznie słabiej czy bardziej fragmentarycznie odbierać zjawiska aktualne. Główne zmiany mogą tkwić jednak w intelektualnym składniku spostrzeżeń. Sąd realizujący, w związku ze zwolnionym myśleniem, może być opóźniony w […]