Czy herbata może mieć wpływ na zdrowie?
Większość z nas pije jedną lub kilka filiżanek herbaty w ciągu dnia. Nie wszyscy gustują w kawie, ale większość z nas chętnie sięgnie po ciepły napar w zimny dzień. Jednak zanim wybierzemy ulubioną herbatę możemy się zastanowić, czy ma ona jakikolwiek wpływ na nasze zdrowie. Czy herbata może leczyć albo szkodzi? Czy medycyna i badania prowadzone przez naukowców mówią coś o piciu herbaty na różne dolegliwości? Według amerykańskich badań wszystkie rodzaje herbaty zawierają katechiny, które wspomagają leczenie raka. Dodatkowe niszczą one rodniki odpowiedzialne za starzenie się. W przypadku starszych osób herbata może zmniejszyć dolegliwości związane z chorobami układu krążenia. Wiele o korzystnych funkcjach herbaty mówią też Japończycy. Według ich badań, osoby pijące przynajmniej pięć filiżanek naparu dziennie mają szansę żyć dłużej, niż osoby, które wypiją mniej herbaty.
Wydaje się, że japońscy naukowcy mogą mieć rację. Japonia jest krajem, gdzie większość dorosłych obywateli pali papierosy, a jednocześnie mają oni bardzo niski wskaźnik umieralności na raka i choroby układu krążenia. Na pewno jest to ciekawy problem, wart dokładnego zbadania. Herbata może także poprawić ludzką odporność, regularnie pita sprawia, że mam mniejsze szanse na przeziębienia i choroby w zimowym sezonie. Kolejną korzyścią wynikająca z picia herbaty na zdrowie jest poprawa pamięci. Osoby regularni ją pijące, mają większe szanse, że na starość ustrzegą się przed Alzheimerem. Jednak okazuje się, że w niektórych przypadkach herbata nie ma korzystnych właściwości. Kobiety mające problemy ze stawami nie powinny pić zbyt wiele filiżanek naparu w ciągu dnia – może się okazać, że dojdzie do pogorszenia ich stanu. Pijąc herbatę trzeba zastosować jednak kilka rad, aby na pewno była ona zdrowa. Po pierwsze nie warto dodawać do niej mleka, bo traci wtedy większość ze swoich właściwości. Nie powinno się też jej słodzić, bo cukier to niekorzystne połączenie dla tego zdrowotnego napoju.
Wszystko zależy od danego przypadku i trudno jednoznacznie stwierdzić jaką opcja jest najlepsza. Niektórzy pacjenci wolą w cztery oczy porozmawiać o swoich problemach, inni natomiast czują skrępowanie i dopiero gdy przebywają wśród osób o podobnym bagażu doświadczeń decydują się na aktywne uczestnictwo w terapii. Objawy depresji są uciążliwe nie tylko dla samego pacjenta, ale także […]