Kategoria
« »

Czy waga ma wpływ na zdrowie?

Współczesne media kreują modę na szczupłą sylwetkę. Jednak czy zawsze bycie chudym jest zdrowe? Jaki pogląd na ten temat ma współczesna medycyna? Ludzką wagę można podzielić na: niedowagę, prawidłową wagę, nadwagę i otyłość. Ilość kilogramów ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Często zapominamy, że nie tylko nadliczbowa ilość kilogramów ma niekorzystny wpływ na człowieka. Równie niebezpieczna może być zbyt niska waga. Często osoby, które przesadziły z odchudzaniem doprowadziły do wyniszczenia swojego organizmu. Brakuje im cennych składników odżywczych, co można poznać po stanie włosów, paznokci, cery. Bywa, że osoby które mają niedowagę skarżą się na chroniczne zmęczenie, nie mają na nic siły, dodatkowo dokuczają im bóle głowy i chwilowe stany utraty przytomności. Niedowaga często zdarza się u bardzo młodych ludzi, którzy jeszcze się uczą. W takim wypadku o wiele trudniej jest im przyswajać informacje i w konsekwencji osiągają one gorsze wyniki w nauce, niż ich rówieśnicy z prawidłową wagą.

Innego rodzaju problemy ze zdrowiem będą mieć osoby z nadwagą. Najczęściej mają one problem z aktywnością fizyczną, posiadają bardzo słabą kondycję, a w trakcie wysiłku fizycznego okazuje się, że błyskawicznie się męczą. Mogą mieć też problemy natury estetycznej np. rozstępy, pomarańczową skórkę oraz obwisłą skórę. Często osoby, które ważą za dużo mają też zbyt wysoki poziom cholesterolu – o tym, że może być to śmiertelna dolegliwość nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Najgroźniejszą formą nadwagi jest otyłość. O ile osoba z nadwagą może być jeszcze w dobrej kondycji zdrowotnej, o tyle rzadko się to zdarza otyłym. W tym wypadku jako wad nie wystarczy przytoczyć tylko mniejszej atrakcyjności, jaka najczęściej wiąże się z nadwagą. Choroby jakie są związane z otyłością to nadciśnienie, cukrzyca, zbyt wysoki poziom cholesterolu, problemy ze stawami, z układem kostnym, zwyrodnieniami kręgosłupa i wiele innych. Jedyna co mogą zrobić osoby z nadmierną ilością kilogramów to schudną, aby móc podreperować swoje zdrowie.

Zaburzenia psychiczne u dzieci występują stosunkowo rzadko. Z reguły są one wynikiem wrodzonej wady, która mogła być spowodowana poprzez nieodpowiednie zachowanie przyszłej mamy podczas ciąży. Kobiety nie zdają sobie jak bardzo negatywnie alkohol oraz palenie papierosów wpływa na noszony przez nie płód. Bardzo niebezpiecznym czynnikiem jest również stres. Powoduje on, że układ nerwowy nie rozwija […]