Kategoria
« »

Czym się zajmuje medycyna ratunkowa?

Pewnie wielu z nas spotykało się z tym terminem. Jednak co on dokładnie oznacza? Czym ściśle zajmuje się medycyna ratunkowa? Skupia się ona głównie na ofiarach wypadków, katastrof, klęsk żywiołowych. Są to działania, które mają pomóc uratować ludzkie życie (np. po wypadku samochodowym) lub ocalić ich od możliwego kalectwa. Jest to na pewno jeden z trudniejszych i bardziej wymagających działów medycyny – wszystko dzieje się bardzo szybko, nie ma czasu na długie diagnozy i rozważanie co zrobić – trzeba często działać błyskawicznie, aby uratować człowieka, który brał udział w wypadku. Taką osobę trzeba szybko ustabilizować, aby miała jak największe szanse na zdrowie i na przeżycie. Czasami ofiary wypadków są świadome i mogą komunikować się z lekarzem lub ratownikiem. Sytuacja jest trudniejsza, kiedy osoba, która brała udział w wypadku jest nieprzytomna – ktoś taki nie przekaże co się stało, czy coś ją boli itp. Dlatego też medycyna ratunkowa skupia się na najważniejszych funkcjach ludzkiego życia, czasami ignorując mniej poważne dolegliwości, wiedząc, że tymi zajmie się już lekarz w szpitalu po ustabilizowaniu pacjenta.

Lekarze tej specjalizacji rzadko kiedy zajmują się chorymi w sposób długoterminowy – nie planują oni skomplikowanego leczenia, raczej skupiają się na szybkich decyzjach, które mają uchronić chorego od kalectwa lub śmierci. Czasami chorzy wzywają karetkę do banalnych zachorowań, jednak wozy są wysyłane na ogół tylko do naprawdę trudnych przypadków, kiedy wiadomo, że ktoś nie może sam sobie poradzić lub nie jest w stanie pomóc swoim bliskim. W trudnych chwilach większość z nas docenia jak trudna i wymagającą pracę mają lekarze i ratownicy jeżdżący w karetce.
Ratownictwo i medycyna ratunkowa to bardzo trudny dział sztuki medycznej. Wielu lekarzy nie chce się na to decydować z uwagi na wielki stres jaki taka działalność niesie. Nie każdemu odpowiada praca pod wielka presją i zawsze w szybkim tempie. W końcu ofiary wypadków nie mogą poczekać. Dlatego większość osób, którzy praktykują tę ciężką sztukę to prawdziwe osoby z powołaniem.

Depresja jest chorobą, która powoduje ogólne pogorszenie samopoczucia chorego. Z reguły nasila się po wystąpieniu trudnych życiowych sytuacji jak na przykład śmierć bliskiej osoby lub przebycie trudnej choroby – mówi psychiatra poznań. Długotrwałe stany przygnębienia oraz duża ilość stresu powodują, że nasz organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. Na ogół trudno nam podać jednoznaczny powód naszego złego […]