Kategoria
« »

Dieta light, a nasze zdrowie

Świat goni za ideałem piękna, jakim są szczupłe, wyretuszowane w programie graficznym modelki i aktorki. Nie zostaje to bez odzewu w społeczeństwie. Każda kobieta porównuje się do widzianych obrazów i zazwyczaj psuje sobie tym humor. Racjonalne podejście do siebie traci na znaczeniu. Nawet jeśli obliczony wskaźnik BMI wskazuje prawidłową wagę, to i tak czegoś zaczyna nam brakować, czegoś poszukujemy- piękna i szczupłej sylwetki? Przecież każda kobieta jest piękna na swój własny indywidualny sposób. Nie każda jest tego jednak świadoma. I wtedy się dopiero zaczyna. Jestem za gruba to najlżejsze z możliwych stwierdzeń. Kobiety poszukują właściwej diety by wcisnąć się  w rozmiar zero, co dla mnie jest totalnie niezrozumiałe. To jakby wyglądać jak wieszak. Ale cóż ile kobiet tyle pomysłów. Niestety diety, które stosują nie zawsze są skuteczne, a czasem nawet będą szkodliwe. Diety są stosowane dosyć powszechnie. Zazwyczaj jednak bez konsultacji ze specjalistą.

Nie zdajemy sobie sprawy, jakie oddziaływanie maja na nasz organizm. Zwłaszcza te drakońskie są szczególnie niebezpieczne. Liczenie kalorii temu towarzyszące może wpędzić w chorobę. Z drżącą ręką liczymy i wyszło, ze udało się nie przekroczyć danego progu energetycznego i to pierwszy krok na drodze do schudnięcia. Ale uwaga, sama wartość energetyczna posiłku nie jest najbardziej istotna. Najważniejsze są jego wartości odżywcze. Większość z odchudzających się natomiast sięga po produkty light, czy zero kalorii. Czy jednak wiemy co w takim wypadku spożywamy? W większości przypadków nie! Zamiast cukrów w tych produktach używa się słodzików, które zawierają czasem szkodliwe związki. Produkty Ligot co prawda mają o ponad 30% mniej kalorii od zwykłych produktów, ale naszpikowane są związkami  chemicznymi, które nadają im smak i konsystencję. Wbrew pozorom są one nawet gorsze dla zdrowia i mogą zawierać więcej węglowodanów i cukrów niż ich odpowiedniki pełnokaloryczne. Dlatego może warto wybierać pełnowartościowe produkty, tylko rozsądnie i rzeczywiście chudnąć i się świetnie czuć w swoim ciele.

Do rozszczepienia — w sensie niezgodności — może dochodzić na granicy między myśleniem a uczuciami, myśleniem a postępowaniem, uczuciami a zjawiskami popędowymi itp. Najczęściej występuje i jest dostępna bezpośredniemu badaniu paratymia i paramimia. Mianem tym określamy odwrotność reakcji emocjonalnych od wyrażanych sądów oraz brak odpowiedniej reakcji mimicznej. Często występuje rozdźwięk między myśleniem a postępowaniem. Sami […]