Kategoria
« »

Jak leczyć chorobę wrzodową?

Leczenie choroby wrzodowej opiera się w dużej mierze na zmniejszeniu objawów, zagojeniu wewnętrznej rany i ścisłym przestrzeganiu diety, tak aby nie dochodziło do żadnych kolejnych ataków. W dużej mierze całe leczenie skupia się na profilaktyce – czyli na prowadzeniu takiego stylu życia, który sprawi, że nasze dolegliwości przestaną nam dokuczać. Jeżeli mamy wrzody koniecznie trzeba przez całe życie stosować dietę. Trzeba zrezygnować z pikantnych przypraw, tłustych mies, ciężkostrawnych dań. U niektórych złą reakcję powodują też cytrusy, smażone potrawy oraz gazowane i słodzono napoje. Pewnie dla wielu przykrą koniecznością będzie rezygnacja z ulubionej kawy i mocnej herbaty – są to dwie rzeczy, których pilnie trzeba się wystrzegać w trakcie choroby wrzodowej, bo mogą one pogorszyć stan. Co do diety ważne są też różne indywidualne ustalenia – czyli trzeba obserwować swój organizm i sprawdzać co mu szkodzi, a co nie.

W przypadku zauważanie, że jakiś produkt działa niekorzystnie, trzeba koniecznie zrezygnować z niego. Oczywiście dieta to nie jedyne rozwiązanie. Konieczna jest także terapia farmakologiczna – regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza należy zażywać przepisane lekarstwa. Choroba wrzodowa to niestety schorzenie cywilizacyjne, co oznacza, że bardzo wiele osób cierpi z jej powodu. Jednak dzięki temu regularnie są prowadzone różnego rodzaju badania i regularnie pojawiają się coraz to nowe leki, mające uśmierzyć ból chorych. O części z nich można powiedzieć, że są w stanie niemalże całkowicie zahamować rozwój wrzodów i pozwolą pacjentom na niemalże normalne życie. Czasami konieczne jest też zastosowanie leczenia chirurgicznego, czyli operacji wycięcia wrzodów. Ze względu na to, że jest coraz więcej, coraz bardziej skutecznychch lekarstw, można powiedzieć, że zmalała konieczność wykonywania operacji. Są one jednak dalej stosowane, jeżeli ktoś ma problemy z trzymaniem diety lub kiedy okazuje się, że popularne leki nie pomagają pacjentowi.

W miarę trwania i nasilania się zespołu psychoorganicznego dochodzi do coraz znaczniejszego obniżenia inteligencji. W pierwszej kolejności upośledzeniu ulega inteligencja ogólna.. Zdolności specjalne, które często zdążyły się przekształcić w rutynowe, bardzo długo mogą pozostawać na poziomie przedchorobowym. Stąd niejednokrotnie duże zaskoczenie daje wynik badania poziomu intelektualnego u pacjentów, którzy są specjalistami w wąskiej dziedzinie. Są […]