Kategoria
« »

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Na zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi narzeka coraz więcej osób, można w zasadzie powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej pospolitych chorób w krajach rozwiniętych. O tym, że zbyt wysoki poziom cholesterolu jest szkodliwe dla stanu serca i ogólnego stanu zdrowia nie trzeba nikomu przypominać. Cholesterol możemy podzielić na dwie grupy: LDL (popularnie nazywany złym cholesterolem) i HDL (dobry cholesterol). Jednak mało kto zdaje siebie sprawę, że wprowadzając ledwie kilka zmian do swojego życia możemy liczyć na szybką poprawę ogólnej kondycji i obniżenie poziomu cholesterolu LDL. Zmiany możemy wprowadzać stopniowo, tak aby powoli się do nich przyzwyczajać. Na początku powinniśmy całkowicie wyeliminować z naszej diety niekorzystne tłuszcze. Oczywiście nie warto eliminować wszystkich tłuszczów z diety. Wystarczy jak zrezygnujemy z jedzenia w barach szybkiej obsługi oraz ze smarowania chleba twardą margaryną. Wciąż powinniśmy jednak przyswajać roślinne tłuszcze np. oliwę z oliwek. W trakcie naszego planu obniżenia cholesterolu najlepiej jest stosować dietę bogatą w błonnik czyli jeść ciemne pieczywo, różne rośliny strączkowe, kasze oraz brązowy ryż.

Jeżeli ktoś czuje, że pomimo starań cały czas spożywa za mało błonnika można go zażywać w postaci tabletek. Trzeba tylko pamiętać, aby każdą tabletkę popić minimum szklanką wody. Być może dla wielu bardzo trudna będzie kolejna rada. Jeśli ważymy zbyt dużo, koniecznie trzeba pozbyć się zbędnych kilogramów. O wiele łatwiej jest utrzymywać prawidłowy poziom cholesterolu jeśli nasza waga mieści się w prawidłowym poziomie BMI. Decydując się na chudnięcie, konieczne trzeba wprowadzić chociaż minimalną aktywność fizyczną – jest to kolejny czynnik wspomagający obniżanie poziomu cholesterolu, dlatego każda osoba, dla której zdrowie jest ważna nie może zapominać o uprawianiu sportu. Warto także ograniczyć różne używki: rzucić palenie i nie pić zbyt dużo alkoholu. Jak wskazują różne badania na wysoki poziom stresu wpływ ma też stresujący tryb życia. Wprowadzając powyższe rady w życie mamy szansę na cieszenie się niskim poziomem cholesterolu.

Zmiany w zakresie napędu psychoruchowego są bardzo różne i są odpowiednikiem różnych objawów psychopatologicznych. Otępienie uczuciowe czy. euforia współistnieją z utrudnieniem tak podejmowania, jak i kontynuowania ^czynności. W ciężkich stanach chory może stać sią zupełnie bezczynny, a to może być znaczną przeszkodą np. w rehabilitacji ruchowej. W przypadku istnienia drażliwości lub dysforii podejmowanie czynności może […]