Kategoria
« »

Jak rozpoznać alkoholizm

Wbrew pozorom, rozpoznanie alkoholizmu nie jest wcale takie łatwe. Wydaje nam się to banalne, ale jeśli chodzi o leczenie alkoholizmu, to często do niego nie dochodzi właśnie przez to, że nie potrafimy odpowiednio zdiagnozować uzależnienia, które pojawia się nie tylko u nas, bo jest to wtedy uzasadnione, ale nawet u naszych bliskich, z którymi spędzamy mnóstwo czasu. Przede wszystkim leczenie alkoholizmu nie może się zacząć bez odpowiedniego rozpoznania.

jak rozpoznac alkoholizm – kilka porad

Jest to bardzo trudne, ponieważ nie możemy zapytać alkoholika o to, czy przypadkiem za dużo pije, ponieważ odpowiedź zawsze będzie negatywna. Dlatego musimy sami określić, czy danej osobie potrzebne jest leczenie alkoholizmu. Czasami trudno to wyczuć. Wszystko dlatego, że w naszym społeczeństwie pije się bardzo dużo i to przy wielu okazjach, dlatego trudno wyłowić z tłumu osobę, która ma rzeczywiście z tym jakiś poważny problem. Oczywiście, jeśli przyłapiemy kogoś na tym, że siedzi sam w domu i kilka razy sam pije jakiś alkohol w dużych ilościach, to oczywiście znak, że należy rozpocząć leczenie alkoholizmu. Jeśli jednak takie naoczne skutki nie wystąpią, trudno to wszystko określić, a można przecież tak łatwo kogoś urazić. Nie chcemy zepsuć sobie relacji z bliską nam osobą, poprzez zasugerowanie, że przydałoby się jej leczenie alkoholizmu, w który popadła, dlatego wiele osób po prostu woli zignorować problem, który się pojawia i po prostu czekać.

jak rozpoznac alkoholizm – uezależnienia

Uzależnienie często przebiega w dramatyczny sposób, więc jeśli zdarzy się coś bardzo poważnego, wtedy należy zareagować, bo mamy pewność, że leczenie alkoholizmu jest w tym przypadku niezbędne. Oczywiście zdarzają się pomyłki, ale jeśli się okaże, że osoba nie jest alkoholikiem, to tylko powód do radości, gorzej, jeśli nie zareagujemy na poważne zagrożenie i leczenie alkoholizmu nie zostanie podjęte w odpowiednim czasie. Dlatego, gdy tylko pojawiają się pierwsze sygnały, nie musimy od razu reagować, wystarczy nieco poobserwować taką osobę, zasięgnąć porady psychologa i zastanowić się w jaki sposób można pomóc takiej osobie, żeby jej jednocześnie nie urazić.

Do rozszczepienia — w sensie niezgodności — może dochodzić na granicy między myśleniem a uczuciami, myśleniem a postępowaniem, uczuciami a zjawiskami popędowymi itp. Najczęściej występuje i jest dostępna bezpośredniemu badaniu paratymia i paramimia. Mianem tym określamy odwrotność reakcji emocjonalnych od wyrażanych sądów oraz brak odpowiedniej reakcji mimicznej. Często występuje rozdźwięk między myśleniem a postępowaniem. Sami […]