Jak wyleczyć ból pleców?
Jak podają różne źródła, z powodu bólu pleców zgłasza się do lekarzy najwięcej osób. Pewnie większość z nas odczuwa czasami różne dolegliwości związane z plecami lub kręgosłupem. Jednak rzadko kiedy okazuje się, że tego typu problemy są naprawdę poważne i wymagające poważnego leczenia. Najczęściej okazuje się, że doszło do delikatnego przeciążenia, którejś z części pleców: ścięgien, więzadeł, mięśni. Tego typu dolegliwości mają zwyczaj ustępować w przeciągu kilku dni. Jednak jeżeli zależy nam na szybkim pozbyciu się uczucia dyskomfortu to możemy zastosować proste domowe sposoby, które szybko uśmierzą ból. Możemy wybrać zimne lub ciepłe okłady w bolącym miejscu. Można też zażyć leki przeciwzapalne, które sprawią, że zapomnimy o naszych problamach. Kiedy ból już ustąpi możemy zdecydować się na wykonywanie ćwiczeń wzmacniających plecy – zmniejszy to prawdopodobieństwo występowania kolejnych kontuzji.
Jeżeli jednak okaże się, że nasze dolegliwości są poważniejsze leczenie może polegać na różnych rehabilitacyjnych zabiegach. Najczęściej najlepszym rozwiązaniem w przypadku bólów pleców jest profilaktyka – czyli nie dopuszczenie do tego, aby ból się pojawił. Aby nic złego nie działo się z naszymi plecami powinniśmy regularnie dbać o właściwy rozwój mięśni grzbietu. Powinniśmy zwracać uwagę na to jak śpimy, leżymy, w jakiej pozycji podnosimy przedmioty. Cały czas trzeba pamiętać o właściwej postawie. Możemy często kłaść się na brzuchu (np. w trakcie czytania), ponieważ tego typu pozycja wzmacnia mięśnie pleców. Trzeba nosić odpowiednie obuwie – szpilki choć ładnie wyglądają, nie są właściwym obuwiem dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Nasze plecy za to odczują ulgę przy rozciąganiu się stosowaniu relaksacyjnych kąpieli, równomiernym obciążaniu obu stron ciała. Przydatne będą także długie spacery oraz unikanie bezruchu – organizm nie znosi, kiedy jego mięśnie nie pracują. Jeżeli zastosujemy się do większości tych rad, na pewno okaże się, że zapomnimy, czym są bóle kręgosłupa.
Wszystko zależy od danego przypadku i trudno jednoznacznie stwierdzić jaką opcja jest najlepsza. Niektórzy pacjenci wolą w cztery oczy porozmawiać o swoich problemach, inni natomiast czują skrępowanie i dopiero gdy przebywają wśród osób o podobnym bagażu doświadczeń decydują się na aktywne uczestnictwo w terapii. Objawy depresji są uciążliwe nie tylko dla samego pacjenta, ale także […]