Kategoria
« »

Leczenie uzdrowiskowe

Wiele starszych osób decyduje się na kontynuację leczenia swojej choroby w uzdrowisku. Najczęściej tego typu wyjazdy są traktowane jako przedłużenie zabiegów wykonywanych w szpitalu. Jednak ze względu na swój wyjątkowy charakter mają być bardziej skuteczne. Aby zdobyć skierowanie na tego typu leczenie można wybrać się do lekarza rodzinnego, odpowiedniego specjalisty. Zdarza się, że część skierować jest wypisywanych jeszcze bezpośrednio w szpitalu, tak aby jak najszybciej kontynuować to co udało się osiągnąć w szpitalu. Większość chorych jest kierowana do różnego rodzaju uzdrowisk. Są to specjalne miejsca, które ze względu na swoje wyjątkowe położenie mogą pełnić lecznice funkcje. Na ogół znajdują się z dala od dużych miast, blisko źródeł wody mineralnej, w otoczeniu pięknej przyrody. Dostęp do zdrowej wody jest bardzo ważny, ponieważ wiele zabiegów opiera się na leczniczych kąpielach oraz na kuracji opierających się na piciu wody.

W Polsce aktualnie 44 miejscowości mają status uzdrowiska – jest tam oczywiście prowadzone leczenie uzdrowiskowe dla wszystkich osób ze skierowaniem. Pierwsze dokładne regulacje prawne dotyczące uzdrowisk zaczęły się pojawiać w Polsce na początku XX wieku. Wtedy też przyznano ten status niektórym miasteczkom. Aby jakieś miejsce mogło zostać uznane za uzdrowisko musi spełnić następujące warunki: na terenie zdroju musi znajdować się pijalnia wody mineralnej, kąpieliska z ową wodą, park do spacerów oraz inhalatornie. Oczywiście duża część terenów jest też zajmowana przez różnego rodzaju szpitale, domy uzdrowiskowe i inne obiekty. Popularną metodą leczenia w uzdrowiskach jest balneologia czyli dział medycyny, który zajmuje się sprawdzaniem jakie korzyści dla chorych przynosi picie wód mineralnych. Medycyna podaje, że wody i borowiny mają duże zastosowanie przy okazji chorób przewlekłych – co prawda nie leczą ich, ale na pewno uśmierzają ból i sprawiają, że chorzy zaczynają czuć się lepiej. Choćby z tego powodu warto wybrać się na kurację do jednego z polskich uzdrowisk.

Do rozszczepienia — w sensie niezgodności — może dochodzić na granicy między myśleniem a uczuciami, myśleniem a postępowaniem, uczuciami a zjawiskami popędowymi itp. Najczęściej występuje i jest dostępna bezpośredniemu badaniu paratymia i paramimia. Mianem tym określamy odwrotność reakcji emocjonalnych od wyrażanych sądów oraz brak odpowiedniej reakcji mimicznej. Często występuje rozdźwięk między myśleniem a postępowaniem. Sami […]