Mamo, nie pij
Alkoholizm najczęściej bywa rozpatrywany poprzez przypadki mężczyzn – alkoholików. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że liczba uzależnionych kobiet stale rośnie. Czasami jest to wynik stresów w pracy. Po ciężkim dniu, lampka wina czy szklanka koniaku jest wybawieniem, bo pozwala się odprężyć, jednak nigdy nie wiadomo, kiedy pojawia się alkoholizm. Później kobieta nie jest w stanie się już uwolnić od tak tragicznego nałogu.
mamo nie pij – problemy dziecka!
Jest to tragiczne, zwłaszcza, jeśli osoba uzależniona ma dzieci. Najczęściej pijące kobiety wychowują swoje dziecko same, dlatego alkohol staje się pewnego rodzaju otuchą i ucieczką od przykrości całego dnia. Niestety jest to tragiczne w skutkach dla dziecka. Dzieci najczęściej siebie obwiniają za alkoholizm swojej matki. Uważają, że to one zrobiły coś złego, źle się zachowały, a może nie dość dobrze się uczą. Poczucie winy, jakie się w nich rodzi może zniszczyć całe późniejsze życie.
mamo nie pij – to zło
Przez alkoholizm matki, dzieci stają się mniej dowartościowane, mniej pewne i ciągle się czegoś boją. Kochają swoją matkę, nawet, jeśli ta w upojeniu alkoholowym wyzwala swoje agresywne emocje. Na pewnym etapie, gdy alkoholizm zadomowi się na dobre, dziecko chce uratować swoją matkę. Wtedy zaczyna się wylewanie alkoholu, przeszukiwanie szafek i skrytek, w których mama mogła ukryć butelki. Niestety dziecko nie jest w stanie poradzić sobie z tak potężnym wrogiem jakim jest alkoholizm, dlatego bardzo cierpi, wreszcie zaczyna prosić mamę, żeby przestała pić. Sytuacja jest niezwykle trudna, bo taki alkoholizm rzadko bywa zauważony. W rezultacie dzieje się tak, że matka stacza się na dno, a dziecko razem z nią, bo nikt nie widzi tej dramatycznej sytuacji i nikt nie pomaga. Alkoholizm jest poważną chorobą, z którą uzależniona matka i jej dziecko nie są w stanie sobie poradzić, najszybciej mogą to zauważyć sąsiedzi i nauczyciele. W takich sytuacjach należy dołożyć wszelkich starań, by alkoholizm zakończyć i zniszczyć. Jedynie reakcja osób trzecich jest w stanie przywrócić normalność w rodzinie, w której zagościł alkoholizm.
Zmiany w zakresie napędu psychoruchowego są bardzo różne i są odpowiednikiem różnych objawów psychopatologicznych. Otępienie uczuciowe czy. euforia współistnieją z utrudnieniem tak podejmowania, jak i kontynuowania ^czynności. W ciężkich stanach chory może stać sią zupełnie bezczynny, a to może być znaczną przeszkodą np. w rehabilitacji ruchowej. W przypadku istnienia drażliwości lub dysforii podejmowanie czynności może […]