Kategoria
« »

Mamo, nie pij

Alkoholizm najczęściej bywa rozpatrywany poprzez przypadki mężczyzn – alkoholików. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że liczba uzależnionych kobiet stale rośnie. Czasami jest to wynik stresów w pracy. Po ciężkim dniu, lampka wina czy szklanka koniaku jest wybawieniem, bo pozwala się odprężyć, jednak nigdy nie wiadomo, kiedy pojawia się alkoholizm. Później kobieta nie jest w stanie się już uwolnić od tak tragicznego nałogu.

mamo nie pij – problemy dziecka!

Jest to tragiczne, zwłaszcza, jeśli osoba uzależniona ma dzieci. Najczęściej pijące kobiety wychowują swoje dziecko same, dlatego alkohol staje się pewnego rodzaju otuchą i ucieczką od przykrości całego dnia. Niestety jest to tragiczne w skutkach dla dziecka. Dzieci najczęściej siebie obwiniają za alkoholizm swojej matki. Uważają, że to one zrobiły coś złego, źle się zachowały, a może nie dość dobrze się uczą. Poczucie winy, jakie się w nich rodzi może zniszczyć całe późniejsze życie.

mamo nie pij – to zło

Przez alkoholizm matki, dzieci stają się mniej dowartościowane, mniej pewne i ciągle się czegoś boją. Kochają swoją matkę, nawet, jeśli ta w upojeniu alkoholowym wyzwala swoje agresywne emocje. Na pewnym etapie, gdy alkoholizm zadomowi się na dobre, dziecko chce uratować swoją matkę. Wtedy zaczyna się wylewanie alkoholu, przeszukiwanie szafek i skrytek, w których mama mogła ukryć butelki. Niestety dziecko nie jest w stanie poradzić sobie z tak potężnym wrogiem jakim jest alkoholizm, dlatego bardzo cierpi, wreszcie zaczyna prosić mamę, żeby przestała pić. Sytuacja jest niezwykle trudna, bo taki alkoholizm rzadko bywa zauważony. W rezultacie dzieje się tak, że matka stacza się na dno, a dziecko razem z nią, bo nikt nie widzi tej dramatycznej sytuacji i nikt nie pomaga. Alkoholizm jest poważną chorobą, z którą uzależniona matka i jej dziecko nie są w stanie sobie poradzić, najszybciej mogą to zauważyć sąsiedzi i nauczyciele. W takich sytuacjach należy dołożyć wszelkich starań, by alkoholizm zakończyć i zniszczyć. Jedynie reakcja osób trzecich jest w stanie przywrócić normalność w rodzinie, w której zagościł alkoholizm.

Wiele chorób zależy od genów jakie odziedziczymy. Jeżeli w naszej rodzinie były przypadki raka lub też cukrzycy to możemy się spodziewać, że znajdziemy się w grupie podwyższonego ryzyka jeżeli chodzi o zachorowalność na te choroby. Dlatego też osoby, których najbliżsi chorowali na pewną przypadłość mają pierwszeństwo w ubieganiu się o skierowania oraz terminy badań bez […]