Kategoria
« »

Medycyna manualna

Pewnie mało osób spotkało się z terminem medycyna manualna. Jest to dział sztuki lekarskiej, który został w pełni uregulowany w XXI wieku, choć pierwsze wzmianki o leczeniu rękami były podawane już w starożytności. Jednak wciąż jest to dziedzina mało popularny. Trudno w zasadzie określić dlaczego. W Polsce istnieje Towarzystwo Lekarskie Medycyny Manualne, które zajmuje się rozpowszechnianiem i popularyzacją tego sposoby leczenia. Opiera się na diagnostyce manualnej czyli rozpoznaje choroby za pomocą dotyku. Choroba może być też stwierdzona na podstawie badania tkanki lub wydzieliny. Po stwierdzeniu co dolega pacjentowi przystępujemy do leczenia również przede wszystkim wykorzystując do tego dłonie. Lekarze zajmujący się tym działem medycyny uważają, że pacjent ma bardzo dużą rolę w powrocie do zdrowia – wiele zależy od jego nastawienia. Jeżeli będzie on osobiście zaangażowany i w pełni skupiony możemy liczyć na o wiele większe sukcesy w programie. Chora osoba musi zastanowić się, w jaki sposób jej ciała reaguje w różnych sytuacjach.

Część odruchów może być szkodliwa, dlatego pacjent, któremu zależy na zdrowiu powinien skupić się na tym, aby przeanalizować swoje ewentualne błędy i starać się je naprawiać. Będzie to owocowało w przyszłym leczeniu. Pomoże to także poradzić sobie z wewnętrznym źródłem choroby. Warto sobie to uświadomić, bo często pacjenci uważają, że w manualnych zabiegach wszystko zależy od terapeuty. Jednak nie do końca jest to prawda. Nasza późniejsza postawa i sposoby postępowania mogą aktywnie wpływać na późniejszy stan naszego zdrowia i ewentualne choroby na jakie możemy zapadać. Dlatego konieczne jest włożenie osobistego wysiłku w starania. Wiele pacjentów zastania się czy terapia manualna jest bolesna, Trudno jest odpowiedzieć w sposób jednoznaczny na to pytanie, ze względu na indywidualne postrzeganie i różne progi bólowe poszczególnych osób. Jednak często okazuje się, że wystarczy jeden lub dwa zabiegi i pacjent szybko zaczyna odczuwać ulgę i spokój.

Depresja jest chorobą, która powoduje ogólne pogorszenie samopoczucia chorego. Z reguły nasila się po wystąpieniu trudnych życiowych sytuacji jak na przykład śmierć bliskiej osoby lub przebycie trudnej choroby – mówi psychiatra poznań. Długotrwałe stany przygnębienia oraz duża ilość stresu powodują, że nasz organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. Na ogół trudno nam podać jednoznaczny powód naszego złego […]