Kategoria
« »

Okuliści ostrzegają!

52Wielu lekarzy swojej profesji, również okuliści, biją na alarm. Dlaczego? Oczywiście powodem jest małe zainteresowanie swoim zdrowiem, w tym wypadku naszym wzrokiem. Owszem, do lekarza pierwszego kontaktu chodzimy, gdy mamy grypę, głównie po leki. Jednak kiedy bolą nas oczy, czekamy na następny dzień, by ból minął, ale do lekarza już nie idziemy. To błąd! Codziennie nasze oczy narażone są na wiele zagrożeń. Już od rana wielu z nas przeciera oczy, potem jeszcze praca – 8 godzin przed komputerem, albo i więcej.

Niestety taki tryb dnia nie pomoże naszym gałkom ocznym. A do okulisty zgłaszamy się już w nagłych wypadkach, zazwyczaj kiedy nie widzimy już dokładnie, a obraz jest zupełnie rozmazany. Jeśli zadbamy o to już na początku, być może wystarczą krople, a nie jak w większości przypadkach operacje. To wszystko zależy od nas – pacjentów. Nawet jeśli jesteśmy bardzo zapracowani, z pewnością znajdziemy choć jeden dzień w roku, w którym będziemy mogli wybrać się do okulisty. Bo Ci biją na alarm! Już coraz więcej młodych ludzi ma problemy ze wzrokiem, i co ważne – niestety nic z tym nie robi.

Innym zagadnieniem jest zasypianie w czasie wykonywania czynności. Do częstych obiektywnych objawów, subiektywnie nie odczuwanych jako przykre, należy zasypianie chorego, np. w czasie oglądania programu telewizyjnego czy czytania książki. Senność ta jest przede wszystkim spowodowana wzmożoną męczliwością chorego. Popęd stadny jest najczęściej podwyższony. Chory na ogół nie lubi przebywać w samotności. Dużą radość i przyjemność […]