Kategoria
« »

Profilaktyka w leczeniu raka piersi

Rak piersi jest najczęstszym rodzajem nowotworu jaki występuje u kobiet. Badania podają, że stanowi on blisko 13% wszystkich zachorowań na raka u kobiet. W przeciągu ostatnich 30 lat można mówić o tym, że coraz więcej osób na niego choruje. Choć powstają różne badania wciąż jeszcze lekarzom nie udało się dowiedzieć, dlaczego jest to tak powszechna choroba. Pojawiają się tylko przypuszczenia, że jest to związane z zanieczyszczeniem środowiska, zmianą stylu życia, zażywaniem środków antykoncepcyjnych – jednak brak jest dowodów, które ściśle by to potwierdziły. Nowotwór gruczołu sutkowego występuje też u mężczyzn, jednak jest to tylko ułamek ogólnych zachorowań, bo 99% zachorowań na tego typu choroby zdarza się u kobiet. Kluczową kwestią w leczeniu jest najszybsze stwierdzenie, że mamy do czynienia z rakiem piersi. W momencie w którym guz jest mały, większość kobiet można wyleczyć, bez narażania ich na długotrwałą terapię i utratę którejś z piersi. Jednak wciąż najważniejsza jest profilaktyka, która pomoże szybko znaleźć niepokojący guzek.

Oczywiście można starać się unikać nowotworów stosując zbilansowaną i zdrową dietę, jednak nie wiadomo dokładnie na ile to jest skuteczne. Jeżeli w rodzinie zdarzały się już tego typu zachorowania, kobieta powinna być wyjątkowo na to wyczulona i sama badać się regularnie oraz nie zapominać o mammografii. Każda kobieta powinna poświęcić kilka chwil w miesiącu, aby obserwować i badać swoje piersi. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek zmiany – koniecznie trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, który stwierdzi czy jest to choroba i czy potrzeba interwencji chirurgicznej. Wizyta u lekarza jest konieczna z tego względu, ponieważ piersi są miejscem, gdzie czasami pojawiają się guzy – jednak nie zawsze muszą być to zmiany nowotworowe. Często są to niegroźne tłuszczaki lub włókniaki, których nie trzeba usuwać. Jednak kluczową kwestią w leczeniu chorób piersi jest samokontrola. Przynajmniej raz w miesiącu, przed miesiączka trzeba sprawdzić, czy nie pojawiły się żadne zgrubienia, guzy lub inne niepokojące zmiany.

Zaburzenia psychiczne u dzieci występują stosunkowo rzadko. Z reguły są one wynikiem wrodzonej wady, która mogła być spowodowana poprzez nieodpowiednie zachowanie przyszłej mamy podczas ciąży. Kobiety nie zdają sobie jak bardzo negatywnie alkohol oraz palenie papierosów wpływa na noszony przez nie płód. Bardzo niebezpiecznym czynnikiem jest również stres. Powoduje on, że układ nerwowy nie rozwija […]