Kategoria
« »

Robaczyca

Najczęściej występująca u człowieka chorobą pasożytniczą jest owsica. W Europie Środkowej choroba ta dotyczy głównie dzieci i wywołuje ją owsik ludzki. Owsiki kolonizują końcowy odcinek jelita cienkiego, jelito grube oraz wyrostek robaczkowy. Samice owsika maja długość od 9 do 12 milimetrów. Opuszczają one organizm poprzez odbyt i składają jaja w okolicach krocza. Już po kilku godzinach rozwijają się z nich larwy. Są one aktywne głównie w nocy. Glistnica jest wywołana przez glistę ludzką która wielkością i wyglądem przypomina gąsienicę.

robaczyca – objawy

Również ta robaczyca występuje częściej u dzieci niż u dorosłych. Glisty dostają się do przewodu pokarmowego wraz z zanieczyszczoną żywnością lub pośrednictwem brudnych rąk. Wszystkie rodzaje tasiemców w ciągu swego rozwoju zmieniają gospodarza, to znaczy przenoszą się z jednego gatunku zwierzęcia na drugi, lub ze zwierzęcia na człowieka. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową – albo w wyniku spożycia mięsa zawierającego wągry, albo owoców i warzyw na których znajdowały się jaja. Jaja mogą się również znajdować w sierści zwierząt domowych. Przy bardzo bliskich kontaktach może dojść do zarażenia człowieka. Tasiemiec nieuzbrojony może mieć długość od czterech do dwunastu metrów.

W różnicowaniu zespołowym należałoby uwzględnić oddzielnie różnicowanie poszczególnych zespołów typu schizofrenicznego między sobą oraz umiejętność odróżnienia tego typu zespołów od zespołów z innego kręgu diagnostycznego. Różnicowanie między zespołami typu paranoidalnego, katatonicznego i hebefrenicznego nie przedstawia większych trudności, jeśli podstawowe objawy różnicujące są w pełni rozwinięte. W przypadku gdy objawy te są tylko słabo rozwinięte lub […]