Śpiączka afrykańska
Śpiączka afrykańska, trypanosomatoza, jest chorobą inwazyjną wywoływaną przez pierwotniaka świdrowca. Choroba przebiega w czterech fazach. W późniejszych stadiach pacjent cierpi między innymi na chorobliwą senność. Jeżeli nie zastosuje się odpowiedniego leczenia, śpiączki afrykańska prawie zawsze prowadzi do śmierci pacjenta. Obszar występowania tej choroby leży pomiędzy 15 północnymi a 15 południowym równoleżnikiem. Rozróżnia się dwie odmiany schorzenia zachodnio-afrykański która ma charakter podstępnym oraz przewlekły oraz odmianę wschodnio-afrykańską, o ostrym przebiegu.
spiaczka afrykanska
Czynnik chorobotwórczy w obu przypadkach jest przenoszony przez muchę tse-tse. Ze względu na łatwość zakażenia i nieodpowiednie warunki medyczne umieralność na tę chorobę w krajach tropikalnych jest duża. W Afryce na śpiączkę afrykańską umiera około 5000 osób rocznie. Drobnoustroje trafiają do organizmu człowieka wraz ze ślina muchy tse-tse podczas ukąszenia. Dostają się one pod skórę i tam rozmnażają się. Następnie przenikają do naczyń krwionośnych i z krwią są transportowane są po całym organizmie aż do końca atakują mózg. Pierwotniaki rozmnażają sięgały czas w różnych miejscach ciała. Kolejne pokolenia róznią się pomiędzy sobą strukturą białkową otoczki.
Zaburzenia psychiczne u dzieci występują stosunkowo rzadko. Z reguły są one wynikiem wrodzonej wady, która mogła być spowodowana poprzez nieodpowiednie zachowanie przyszłej mamy podczas ciąży. Kobiety nie zdają sobie jak bardzo negatywnie alkohol oraz palenie papierosów wpływa na noszony przez nie płód. Bardzo niebezpiecznym czynnikiem jest również stres. Powoduje on, że układ nerwowy nie rozwija […]