Wole z niedoboru jodu
Poniżej krtani znajduje się gruczoł tarczowy, produkujący hormony tyroksynę, trójjodotyrominą i kalcytoninę. Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego może prowadzić do poważnych zaburzeń przemiany materii. Do produkcji hormonów tarczyca potrzebuje jodu. Jeżeli jego zawartość a naszym pożywieniu jest niewystarczająca, gruczoł tarczowy powiększa się, umożliwiając – mimo niedoboru jodu – produkowanie prawidłowej ilości hormonów. W ten sposób powstaje wole. Wole z niedoboru jodu jest najczęściej wolem obojętnym (poza powiększoną tarczycą, nie stwierdza się zaburzeń w jej czynności) i występuje na danym obszarze nagminnie. Jeżeli wole nie jest leczone, z czasem w powiększonej tarczycy mogą się tworzyć guzki. Takie powiększenie gruczołu tarczowego nazywa się wolem guzkowym.
Jeżeli gruczoł tarczowy produkuje zbyt mała ilość hormonów, przysadka mózgowa zaczyna stymulować ich produkcję, wytwarzając w tym celu wzmożoną ilość hormonu tyreotropowego. Dochodzi do powiększenia gruczołu tarczowego, co może być spowodowane zbyt mała zawartością jodu w wodzie pitnej oraz w pożywieniu, lub też wrodzonym zaburzeniem produkcji hormonu tarczycy. Powiększenie tarczycy może być też następstwem nadczynności tarczycy. Wole nie mówi więc jeszcze nic o rodzaju zaburzenia.
Psychiatra Gdańsk oraz psychiatra Gdynia są zgodni odnośnie wpływu wychowania na pojawienie się zaburzeń psychicznych. Jeżeli dziecko rozwija się w dużym stresie niestety, ale wpływa to bardzo niekorzystnie na jego psychikę. Podczas pierwszych lat powinno być ono otoczone miłością i troską, jeżeli nie otrzyma tego niestety, ale mogą wystąpić pewne stany chorobowe wśród których można […]