Kategoria
« »

Wpływ dymu tytoniowego na zdrowie

Dzięki licznym akcjom społecznym i uświadamiającym coraz więcej osób ma pełną świadomość jaki wpływ na zdrowie ma dym tytoniowy. Szacuje się, że w trakcie wydychania dymu tytoniowego możemy mówić o ponad 500 różnych substancjach jakie w tym czasie mogą działać na organizm. Do głównych składników jakie znajdują się w nim zaliczamy azot, tlen i dwutlenek węgla. Inne składniki to nikotyna, kortyzol, tlenek węgla, smoła, nikiel, arsen, polon, cyjanowodór, formalhedyt i tlenek azotu. Liczne badania medyczne nie pozostawiają żadnych złudzeń co do tego, jakie szkody potrafi stworzyć dym tytoniowy. Szacuje się, że palacze oraz osoby narażone na bierne palenie żyją o 14 lat krócej niż inni. Na pewno można to uznać za niebagatelny wynik. Jak powszechnie wiadomo oddychanie w pomieszczeniu, gdzie znajduje się dym może narazić wiele osób na raka. Jednak nie jest to jedyna choroba z jaką mogą w przyszłości się zmierzyć palacze.

Zagraża im także zawał, choroba wrzodowa, miażdżyca, nadciśnienie, impotencja, szybsze starzenie się i wiele innych chorób i dolegliwości. Bez trudu można stwierdzić jak niebezpieczną substancją jest dym z wypalanych papierosów. Dlatego wszyscy, którzy tylko mają taką możliwość powinni go unikać z uwagi na swoje zdrowie. Szacuje się, że papierosy sprawiają, że co roku z ich powodu umiera prawie pięć milionów ludzi. Tendencja ta ma wzrastać, stąd chyba nic dziwnego, że powstaje coraz więcej kampanii mających zniechęcić ludzi do palenia, a reklamy papierosów są zakazane w telewizji i prasie. Rożne dane podają, że w Polsce pali pomiędzy 8, a 9 milionami obywateli. Część z nich decyduje się na modne i nieco mniej szkodliwe e-papierosy. Mają one przede wszystkim taką zaletę, że przy korzystaniu z nich, nie ma dymu tytoniowego przy wydychaniu, zostaje tylko para wodna. Oczywiście palacz wchłania wiele niezdrowych substancji, ale przynajmniej nie narażą innych na bierne palenie. Można tylko liczyć na to, że tak jak przyszła moda na e-papierosy, kiedyś pojawi się moda na niepalenie.

Zmiany w zakresie napędu psychoruchowego są bardzo różne i są odpowiednikiem różnych objawów psychopatologicznych. Otępienie uczuciowe czy. euforia współistnieją z utrudnieniem tak podejmowania, jak i kontynuowania ^czynności. W ciężkich stanach chory może stać sią zupełnie bezczynny, a to może być znaczną przeszkodą np. w rehabilitacji ruchowej. W przypadku istnienia drażliwości lub dysforii podejmowanie czynności może […]