Kategoria
« »

Wpływ kawy na zdrowie

Wielu z nas nie wyobraża sobie zacząć dzień bez kawy. Filiżanka czarnego naparu poprawia nastrój, sprawia, że jesteśmy mniej senni i bardziej chętni do działania. Czy jednak kawa zawsze ma dobry wpływ na zdrowie? Czy może okazać się szkodliwa i wywoływać różne choroby? Zanim wypijemy trzecią, czwartą albo nawet piątą filiżankę warto zdać sobie sprawę z tego, że kawę zaliczamy do używek. Co oznacza, że można się od niej uzależnić. Na pewno jedna kawa dziennie, nie zrujnuje nam zdrowia, co jednak jeśli będziemy chcieli pić kilkanaście dziennie? Jeżeli spożywamy kawę mieloną może ona podwyższać poziom cholesterolu. Kawa rozpuszczalna nie ma takich właściwości. Jednak ogólnie umiarkowane picie kawy ma wiele zalet. Kofeina sprawia, że można łatwiej i szybciej schudnąć – na pewno jest to dobry argument dla wielu osób.

Trzeba tylko pamiętać, aby spożywać kawę bez cukru. Kawa poprawia nasze funkcje poznawcze, po wypiciu jednej filiżanki lepiej nam się myśli. Ogólnie nas pobudza w sposób fizyczny i psychiczny, poprzez wpływanie na ludzki układ nerwowy. Jednak jeśli jesteśmy wrażliwi na tego typu substancje, zbyt duża ilość kofeiny nie pozwoli nam wieczorem zasnąć. Na pewno można to zaliczyć do wad kawy. Jednak nie dla wszystkich kawa ma korzystne właściwości. Osoby chorujące na wrzody żołądka powinny się jej wystrzegać, tak samo jak kobiety w ciąży. Kawę nie powinny pić też małe dzieci, bo będą pod jej wpływem o wiele dłużej niż osoby dorosłe. Jeżeli czekają nas ważne lekarskie badania warto zapytać, czy kawa nie zmieni ich wyniku – medycyna zna przypadki, kiedy pacjenci po kawie nie powinni być badani, bo wyniki będą niewłaściwe.
Dlatego też należy pamiętać, że umiarkowane spożycie kawy na pewno nie jest szkodliwe, a nawet ma pewnego rodzaju zdrowotne właściwości. Utlenia szkodliwe wodne rodniki. Dlatego jeśli lubimy dziennie wypić jedną – dwie filiżanki kawy to bardzo dobrze. Trzeba tylko pamiętać, aby nic pić jej więcej, a przy okazji zażywać codziennie magnez i pić dużo wody, na pewno kawa nie będzie miała wtedy wpływu na nasze zdrowie lub ewentualne choroby, jakie miałaby wywoływać.

Innym zagadnieniem jest zasypianie w czasie wykonywania czynności. Do częstych obiektywnych objawów, subiektywnie nie odczuwanych jako przykre, należy zasypianie chorego, np. w czasie oglądania programu telewizyjnego czy czytania książki. Senność ta jest przede wszystkim spowodowana wzmożoną męczliwością chorego. Popęd stadny jest najczęściej podwyższony. Chory na ogół nie lubi przebywać w samotności. Dużą radość i przyjemność […]