Kategoria
« »

Zaburzenia przemiany materii

Przemiana materii (metabolizm) to wszystkie reakcje biochemiczne zachodzące w organizmie zapewniające mu wzrost, zdolność do ruchu i odbierania bodźców zewnętrznych i wewnętrznych oraz reagowania na nie, regeneracji i rozmnażania. Wśród procesów metabolicznych wyróżnia się: procesy anaboliczne (syntezy, budowy), w których z substancji drobnocząsteczkowych wytwarzane są wielkocząsteczkowe składniki ciała, oraz procesy kataboliczne (rozpadu), w których cząsteczki związków złożonych ulegają rozkładowi. Większość substancji wyjściowych dla metabolizmu pochodzi z pokarmów i płynów. Procesy budowy i rozkładu w poszczególnych narządach są w równowadze. Zaburzenia występują wówczas, gdy z płynami i pokarmami stałymi dociera zbyt mało substancji potrzebnych do przemiany materii. Ważnym narządem biorącym udział w przemianie materii jest wątroba, a katalizatorami przemian są enzymy.

zaburzenia przemiany materii – genetyczne?

Niektóre zaburzenia są uwarunkowane genetycznie lub wnikają ze schorzeń organicznych. W wielu przypadkach powodem zaburzeń przemiany materii jest nieprawidłowe odżywania się – zaburzenia te wynikają z niedoboru lub nadmiaru substancji odżywczych. Przyczyną nadmiaru substancji odżywczych są zbyt obfite posiłki, a niedobór jest najczęściej skutkiem odchudzania się. Diety „cud” proponują najczęściej bardzo nieurozmaicone pożywienie, czego skutkiem jest niedobór niektórych substancji odżywczych. Przyczyną zaburzeń mogą być też uczulenia na niektóre pokarmy. Do takich chorób należy np. celiakia – uczulenie na gluten.

Zaburzenia psychiczne u dzieci występują stosunkowo rzadko. Z reguły są one wynikiem wrodzonej wady, która mogła być spowodowana poprzez nieodpowiednie zachowanie przyszłej mamy podczas ciąży. Kobiety nie zdają sobie jak bardzo negatywnie alkohol oraz palenie papierosów wpływa na noszony przez nie płód. Bardzo niebezpiecznym czynnikiem jest również stres. Powoduje on, że układ nerwowy nie rozwija […]