Zespół Korsakowa – choroba korsakowa
Zespół Krosakowa, tak jak wiele innych zespołów chorobowych, występuje w połaczeniu z innymi schorzeniami. Są to przede wszystkim zaburzenia spostrzegania i myślenia, często występuje też zapalenie wielo nerwowe w stopach lub całych nogach. Zapalenie wielo nerwowe jest schorzeniem, nerwów obwodowych – małych nerwów, sięgających aż do skóry. Objawia się ono zaburzeniami czucia, czasem także zaburzeniami ruchu.
zespol korsakowa czyli syndrom korsakowa
Zespół określa się nazwiskiem rosyjskiego psychiatry i neurologa Siergieja Kraskowa który pod koniec XIX wieku po raz pierwszy opisał jego objawy. Spostrzeżenia Korsakowa wzbogacają badania, które prowadził niemiecku neurolog, K. Wernickego, nad encefalotopią, powodowaną zazwyczaj przez przewlekły alkoholizm i objawiającymi się zaburzeniami umysłowymi i koordynacji ruchów gałek ocznych. Zespół Korsakowa jest często psychozą stanowiącą ostanie stadium encefalopatii Wernickiego inaczej zwany syndrom korsakowa.
zespół korsakowa – przyczyny?
Chorobę powoduje głównie brak witamin z grupy B. Przyczyną są zaburzenia wchłaniania w jelicie cienkim. Są one często spowodowane nadużyciem alkoholu, który wzmaga perystaltykę jelita cienkiego. W skutek tego pożywienie jest kierowane zbyt szybko do jelita grubego i nie jest w pełni wykorzystywane. Przy chronicznym nadużywaniu alkoholu niszczeją także włókna jelita cienkiego. Całkowita powierzchnia błony śluzowej jelita zmniejsza się, co oznacza zmniejszenie powierzchni odpowiedzialnej za przyswajanie substancji odżywczych.
Zmiany w zakresie spostrzeżeń zależne są od zmian w zakresie wrażeń i od przewagi wyobrażeń odtwórczych nad spostrzegawczymi. Zrozumiałe, że osoba, której świadomość tkwi w przeszłości, może znacznie słabiej czy bardziej fragmentarycznie odbierać zjawiska aktualne. Główne zmiany mogą tkwić jednak w intelektualnym składniku spostrzeżeń. Sąd realizujący, w związku ze zwolnionym myśleniem, może być opóźniony w […]