Kategoria
« »

Czy uprawianie sportu zawsze oznacza zdrowie?

Coraz bardziej modna staje się aktywność fizyczna, w dużych miastach jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe kluby fitness i siłownie. Bycie wysportowanym staje się niezbędnym elementem ludzkiego życia. Jednak czy zawsze sport to zdrowie? czy może on wywoływać rożne choroby? Jak na uprawianie sportu patrzy medycyna? Często można spotkać się z opiniami, że regularne uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej może sprawić, że będziemy żyli długi i cieszyli się dobrym zdrowiem. Jednak nie zawsze tak jest. Chociaż istnieje wiele badań potwierdzających fakt, że sport jest ważny. Osoby po 80 roku życia, które był aktywne rzadziej cierpią na Alzheimera. Istnieje też powszechne przekonanie, że sport przedłuża życie, I tak oczywiście na ogół jest. Jeśli zdecydujemy się trzy razy w tygodniu ćwiczyć przez 40 minut, jest większe prawdopodobieństwo, że doczekamy zdrowej starości, niż wtedy jeślibyśmy tego nie zrobili.

Sport największe korzyści przynosi tym osobom, które wcześniej unikały jakiejkolwiek aktywności. Jednak są też pewne kwestie w których sport nie pomaga. Nie istnieją żadne badania, które by pokazały, że aktywne osoby rzadziej chorują na raka. Sport nie ma też żadnego wpływu na sen, co więcej najczęściej po intensywnym wysiłku śpimy gorzej i krócej. Mitem jest to, że sport pomaga schudnąć. Najczęściej kiedy zwiększamy aktywność fizyczną jemy też więcej. Aby sport mógł być traktowany jako lek, musi być odpowiednio dopasowany do konkretnej osoby. Sport może też uzależniać. Jest to o tyle trudne w leczeniu, że wiele osób nawet nie podejrzewa, że może być chora. Przecież sport to zdrowie! A okazuje się, że może być tak samo szkodliwy jak alkohol albo papierosy. Jenak nawet jeżeli dowiemy się o kilku niezbyt pozytywnych aspektach sportu nie możemy się zniechęcać. Sport jak najbardziej może wiązać się ze zdrowiem, ale musi być on racjonalnie i dobrze stosowany, Nie warto też prowadzić aktywnego trybu życia, a następnie źle się żywić. We wszystkim trzeba zachować umiar.

Depresja jest chorobą, która powoduje ogólne pogorszenie samopoczucia chorego. Z reguły nasila się po wystąpieniu trudnych życiowych sytuacji jak na przykład śmierć bliskiej osoby lub przebycie trudnej choroby – mówi psychiatra poznań. Długotrwałe stany przygnębienia oraz duża ilość stresu powodują, że nasz organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. Na ogół trudno nam podać jednoznaczny powód naszego złego […]