Kategoria
 • Alergie (9)
 • Alkoholizm (65)
 • Bez kategorii (20)
 • Choroby (47)
 • Choroby psychiatryczne (6)
 • Leczenie (3)
 • Leczenie i leki (5)
 • Lekarze (6)
 • Ludzie (3)
 • Medycyna (2)
 • Psychiatra (11)
 • Psychiatria (16)
 • Psycholog (23)
 • Stomatolog (21)
 • Terapie (10)
 • Uczucia i emocje (5)
 • Zaburzenia (5)
 • Zdrowie (3)
 • Zespoły chorób (6)
 • Różnicowanie w psychiatrii jest o tyle trudne, że wiele objawów może być wspólnych dla różnych zespołów. Stąd mimo np. istotnych różnic, jakie istnieją między poszczególnymi zespołami, niektóre przypadki mogą być do siebie bardzo podobne. Nastrój zobojętnienia może wszechogarniać całą osobowość chorego, inne objawy mogą być wytłumione, niektórych może w ogóle brakować. Powstaje trudność czasem nie do przezwyciężenia: czy jest to wyrazem zespołu schizofrenicznego, czy psychoorganicznego? A może to tylko przejściowa reakcja na silne przeżycia emocjonalne? Często inne badania specjalistyczne - internistyczne, neurologiczne, radiologiczne i in. - a niekiedy wywiad i dalsza obserwacja mogą rozstrzygnąć o rozpoznaniu. Należałoby więc tu podkreślić, że największe trudności w różnicowaniu polegają na ustaleniu i zróżnicowaniu objawów chorobowych, z tym że każda wypowiedź i każde zachowanie mogą być wieloznaczne co do swoich praprzyczyn. Mogą być osoby zamknięte w sobie, niejako autystyczne. Ale nie musi to być wyrazem choroby, nie zawsze świadczy to o autyzmie chorobowym. Może to wynikać z ich wrodzonego charakteru, nabytych doświadczeń, przebytych rozczarowań; każda osoba ocenia własne środowisko subiektywnie. Oceny różnych osób mogą być zupełnie odmienne. A równocześnie żadna z tych ocen nie musi być dereistyczna; są osoby, które przywykły własny przykry nastrój maskować uśmiechem i nie jest to paratymia ani paraminia; popęd samozachowawczy bywa bardzo różny i nie ma miernika, który z nich jest prawidłowy, który zaś obniżony. Stąd niekiedy pojawia się postawa, że kilka objawów lub nawet tylko ogólne wrażenie przesądzają o rozpoznaniu i dopiero do niego dopasowuje się poszczególne przejawy zachowania jako objawy diagnostyczne. Jest to postawa sprzeczna z ogólnie przyjętymi zasadami w medycynie i może ona prowadzić do przykrych omyłek diagnostycznych. także zastanawiać się, które ze spostrzeganych przypadków, należałoby - z całą pewnością - włączać do patologii, a które jeszcze patologią nie są. Istnieje bowiem stopniowe i łagodne przejście od zdrowia do choroby: schizotymia - schizoidia - schizofrenia. I w wielu przypadkach nie ma pewności, do której z tych grup należałoby daną osobę zaliczyć. Przykładem mogą być osoby, u których określone, celowe działania instynktowne nie włączają się - lub nie wyłączają się - w porę, albo w sposób rażący dominują nad innymi funkcjami psychicznymi. Można by tu myśleć o niektórych kobietach, które po urodzeniu dziecka nie wykazują - nawet w formie śladowej - instynktu macierzyńskiego lub też o innych kobietach, u których instynkt ten trwa zbyt długo i prowadzi do nadopiekuńczości
« »

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że alkoholizm jest w dzisiejszych czasach poważnym problemem społecznym. Liczba osób, które cierpią na chorobę alkoholową stale wzrasta. Zdajemy sobie sprawę również z tego, że nawet osoby w wieku nastoletnim są niekiedy alkoholikami. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że z alkoholizmu nie można się tak naprawdę wyleczyć, gdyż choroba alkoholowa jest nieuleczalna. Jednak osoby cierpiące na nią mogą poddać się leczeniu, co pomoże im zacząć żyć w abstynencji. Najważniejsze jest jednak to, aby alkoholik z własnej woli poddał się leczeniu, gdyż wtedy przynosi ono największe efekty. Warto wiedzieć, że leczenie alkoholizmu może przebiegać na kilka różnych sposobów, a jednym z nich jest farmakologiczne leczenie alkoholizmu.

 

farmakologiczne leczenie alkoholizmu – co to daje?

 

Warto jest pamiętać o tym, że istnieje farmakologiczne leczenie alkoholizmu. Polega ono na przyjmowaniu leków, które mają właściwości zmniejszające spożywanie alkoholu. Jedynymi lekami, których skuteczność została udowodniona, jeśli chodzi o leczenie alkoholizmu są akamprozat oraz naltrekson. Istnieje jeszcze wiele innych leków tego typu, jednak ich działanie nie zostało jeszcze jednoznacznie ustalone. Poza tym większość lekarzy uważa, że leczenie alkoholizmu poprzez farmakologię może stanowić jedynie wsparcie dla leczenia psychoterapeutycznego. Mimo wszystko, warto jest wiedzieć, że istnieje farmakologiczne leczenie alkoholizmu.Na temat leczenia alkoholizmu możemy znaleźć naprawdę dużo informacji.

Choroba alkoholowa dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Staje się coraz poważniejszym problemem, dlatego też warto jest wiedzieć o niej jak najwięcej. Leczenie alkoholizmu jest niezwykle ważnym tematem i powinniśmy starać się zdobyć o nim jak najwięcej informacji, zwłaszcza w przypadku, kiedy ktoś z naszych bliskich powinien poddać się takiemu leczeniu. Niestety takich osób jest coraz więcej, a wraz z ich problemem, jakim jest nadużywanie alkoholu, pojawia się jeszcze szereg innych, które są z nim ściśle związane.

 

Problem patologii w rodzinach dotyka coraz szerzej nasze społeczeństwo. Problemy z alkoholem i narkotykami są najczęstszymi powodami, przez które rozpadają się rodziny, tylko w takiej sytuacji, co z dziećmi?. Nieletni pochodzący właśnie z patologicznych rodzin mogą liczyć na wsparcie ze strony szkoły, jaki opieki społecznej. Zapewniona zostaje im pomoc pedagoga szkolnego jak i mają okazję zjeść ciepły obiad często otrzymują także wsparcie w formie odzieży czy przyborów szkolnych.

Niestety takie dziecko dużo gorzej rozwija się od rówieśników. Jest zamknięte w sobie i niekiedy agresywne. Pomoc takim dzieciom jest konieczna przede wszystkim by umożliwić im dobry start w dorosłe życie i zabrać z rodzin gdzie rządzi alkohol i awantury pijackie. Jeśli sytuacja rodziny nie ulega poprawie dziecko może zostać zabrane do placówki wychowawczo opiekuńczej a rodzice mogą stracić władzę rodzicielską. Niestety coraz częściej właśnie do takich sytuacji dochodzi. Alkohol niszczy nie tylko rodziny, lecz także zdrowie.

farmakologiczne leczenie alkoholizmu – a wzory rodzinne

Jak pokazuje nam tradycja i doświadczenia, z rodzinnego domu wynosi się wszelkie wartości, zachowania i przekonania. Szczęśliwy jest ten, kto miał szansę wychować się w miłości i przyjaznym gronie rodzinnym. Rodzice bardzo często przekazują swoim dzieciom wyznania, poglądy, a także narzucają wzory i normy postępowania. Tak naprawdę rodziny z wysokim statusem społecznym doprowadzają swoje dzieci najczęściej także do wysokich pozycji, ponieważ już od najmłodszych lat dbają skrzętnie o ich wychowanie, starają się, aby zawsze postępowały zgodnie z zasadami. Kiedy wkraczają w dorosłe życia, w dalszym ciągu dbają o ich wykształcenie, a także start w dorosłość. Ciepło rodzinne zawsze wiele ułatwia, ponieważ można stworzyć samodzielnie ognisko rodzinne, a także otoczyć swoich bliskich miłością i bezpieczeństwem. Zdecydowanie trudniej jest na przykład osobom, które wychowały się bez rodziców, ponieważ nie wiedzą tak naprawdę czym jest miłość. Czasami jednak posiada to przeciwny skutek i tacy ludzie potrafią otoczyć innych prawdziwą opieką, dać im ciepło, którego sami nie mieli szansy zaznać. Czasami jest także tak, iż ludzie wychowują się tylko z jednym rodzicem

Brak obecności ojca czy matki także ma ujemny wpływ, ponieważ jedno nie jest nigdy do końca w stanie zastąpić drugiego. Każdy z nas wie także, iż w niektórych domach panują patologie, alkoholizm i inne nałogi. Z takiego domu warto jak najszybciej się wyrwać. Dobrze jest, kiedy tacy ludzie nie chcą podążać w ślad za swoimi rodzicami, lecz od nowa budować swoje wartości i przekazywać je swoim potomkom. Bardzo często statystyki pokazują, iż młodzi ludzie stają się samodzielni, chcą zadbać o wykształcenie, aby móc znaleźć lepszą pracę i oddalić się od swojej rodziny. Każdy z nas powinien pamiętać, iż dzieci patrzą na zachowanie rodziców. Nie zawsze jednak umieją już redukować, co jest dobre, a co złe. Warto zatem zwracać szczególną uwagę na to co się mówi i co robi, aby nie dawać złego przykładu rodzicom, ponieważ może stać się to jego negatywnym wzorcem postępowania.

farmakologiczne leczenie alkoholizmu – pomoc dla dzieci

Dzieci pochodzące z patologicznych rodzin gdzie występuje problem alkoholizmu mogą liczyć na pomoc ze strony opieki społecznej. Nie zostają pozostawione samym sobie. Wiadomo takie dzieci nie mają warunków do nauki ani prawidłowego rozwoju, więc pomoc dla nich jest niezbędna. Ciepłe posiłki, przybory szkolne czy też opieka psychologiczna to podstawowe minimum, na jakie mogą liczyć. W szczególnych wypadkach, jeśli dalszy pobyt w rodzinnym domu zagraża bezpieczeństwu dziecka może zostać podjęta decyzja o jego umieszczeniu w placówce wychowawczej bądź rodzinie zastępczej.

 

Najpierw jednak taka rodzina zostaje objęta nadzorem opieki społecznej. Pracownicy na bieżąco sprawdzają warunki panujące w domu, po czym dopiero w przypadku zagrożeń podejmowane są ostateczne decyzje. Niestety w naszym kraju coraz więcej najmłodszych znajduje się w tragicznej sytuacji. Alkohol, awantury czy narkotyki goszczą w wielu domach, by uchronić dziecko przed złymi skutkami należy naświetlać problem, bo to nie wstyd przecież.

 

Bardzo dużo osób odwleka decyzję o udaniu się do specjalisty uważają, iż poradzą sobie sami. Jednak jest to dużym błędem, gdyż z reguły w trudnych chwilach potrzebujemy mieć kogoś przy sobie, a jeżeli nie otrzymujemy odpowiedniej dawki troski od swoich najbliższych to warto pomyśleć o udaniu się po pomoc do kogoś innego – tak opisuję […]


Archiwum

  Każde dziecko chce zostać jak naprędzej dorosłą osobą. W życiu każdego małego osobnika to się praktycznie sprawdza. Jest tak, ponieważ chcą zostać pełnoprawnymi obywatelami, czy coś w tym rodzaju, dorośli do końca tego nie potrafią zrozumieć. Życie dorosłe niesie ze sobą różnego rodzaju problemy. Dorośli raczej nie chcą być jeszcze starsi tylko szukają sposoby, jak się odmłodzić. Kobiety stosują różne kremy przeciwzmarszczkowe. Aczkowliek procesu starzenia nie da się zatrzymać, choć wielu by chciał z tego skorzystać. Jednak na razie nie zapowiada się, aby wprawadzono czy na razie zaczęto badania na lekarstwo przeciw starzeniu. Zadawać można sobie pytania: "Jak owo lekarstwo miałoby działać?". Każdy miałby do wyboru, czy kupić takie lekarstwo, czy nie. Jednak, jak dobrze wiadomo ciekawość ludzka nie zna granic. Ludzie zawsze byli ciekawi świata, tak i pewnie w tym przypadku znalazłoby się ochotników do wypróbowania tego typu lekarstwa. Aczkolwiek, z drugiej strony, kto chciałby być królikiem doświadczalnym. Choć jak już wyżej pisałem, pewnie za odpowiednią kwotą ludzie zgodziliby się na taki eksperyment. Ludzka zachłanność też jest ogromna. bluza chirurgiczna