Kategoria
« »

Medycyna estetyczna

Jednym z działów sztuki lekarskiej, który zajmuje się poprawą jakości ludzkiego życia jest medycyna estetyczna. Jest to nowy dział, który bardzo szybko się zmienia, pojawiają się coraz to nowsze zabiegi mające na celu poprawić ludzkie życie, wygląd, sprawić, aby znikły różnego rodzaju oznaki starzenia się skóry i ciała. Można powiedzieć, że t dziedzina sztuki lekarskiej narodziła się w latach 70 ubiegłego wieku. Wtedy to francuski lekarz Jean Jacques Legranda założył pierwszą klinikę zajmującą się poprawą ludzkiego wyglądu. Okazało się to strzałem w dziesiątkę – bardzo wiele osób, było szczęśliwych, że wreszcie mogą poprawić to, co im dotychczas przeszkadzało w ich wyglądzie. Dzisiaj szybko pojawiają się nowe rodzaje zabiegów, bardzo trudno jest przedstawić naukowy podział medycyny estetycznej. Do części zabiegów jak np. operacji mają kompetencje tylko lekarze, ale pojawiają się inne metody poprawy ludzkiego wyglądu jak. np głęboki peeling kwasami, który można wykonać zarówno w gabinecie lekarza, jak i u kosmetyczki, która skończyła odpowiednie kursy.
Jednak w przypadku pracy lekarskiej możemy na pewno mówić o leczeniu, które ma na celu przeprowadzać różnego rodzaju rekonstrukcje osób po wypadkach lub takich które się urodziły z bardzo widocznymi wadami ciała. Jest to dział, który rzadko kiedy wywołuje kontrowersje, a część chirurgów plastycznych jest niemalże uznawana za cudotwórców, którzy potrafią naprawić np. pogruchotaną twarz. Nieco bardziej kontrowersyjna jest chirurgia plastyczna, która ma na celu przede wszystkim poprawianie urody: kształtu nosa, oczu, powiększanie lub pomniejszanie piersi, odsysanie tłuszczu. Tego typu zabiegi na pewno pozwalają poczuć się lepiej i poprawić to z czego nie jesteśmy zadowoleni. Z drugiej strony pojawiają się osoby, które przesadzają z ilością operacji plastycznych, można nawet powiedzieć o uzależnieniu od operacji plastycznych.
Na pewno można stwierdzić jedno: medycyna estetyczna ma za zadanie uszczęśliwić ludzi, sprawić aby ich życie stało się lepsze. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy pacjenci nie popadną w przesadę i nadmierną chęć zmiany wszystkiego.

Do rozszczepienia — w sensie niezgodności — może dochodzić na granicy między myśleniem a uczuciami, myśleniem a postępowaniem, uczuciami a zjawiskami popędowymi itp. Najczęściej występuje i jest dostępna bezpośredniemu badaniu paratymia i paramimia. Mianem tym określamy odwrotność reakcji emocjonalnych od wyrażanych sądów oraz brak odpowiedniej reakcji mimicznej. Często występuje rozdźwięk między myśleniem a postępowaniem. Sami […]