Kategoria
« »

Zdrowe ciało, zdrowy duch

sm3Choroby, na jakie narażony jest bierny palacz są niemalże identyczne z chorobami, z jakimi borykają się palacze nałogowi, bierne palenie może powodować krótkotrwałe, ale również długotrwałe szkody dla naszego serca. Szkody wynikają z bezpośredniego ograniczenia ilości tlenu jaki trafia do serca i ilości jego jaka znajduje się w krwioobiegu. Ogólnie podobnie jak u palaczy możemy zaobserwować osłabienie fizyczne podczas wysiłku. Ryzyko wszelkich chorób i niedomagania rośnie proporcjonalnie do stężenie i częstotliwości, z jaką jesteśmy narażanie na bierne palenie dymu nikotynowego. Bierni palacze są również narażenie na blokowanie się tętnic, mogą prowadzić do powstawania skrzepów i prowadzić do zawałów serca. Każdy rok przynosi śmierć aż 100 Australijczyków, która spowodowana jest byciem biernym palaczem w domu. Dodatkowo jeżeli jesteśmy chorzy na przykład na astmę to bierne palenie może nam zdecydowanie pogorszyć nasz stan zdrowia. Wdychając cudzy dym papierosowy, oprócz tego że jest to nieprzyjemne może prowadzić do podrażnienia nosa.

Palenie bierne może spowodować również raka. Osoba niepaląca, której partner pali w domu ma aż o 26% większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka niż osoba, która nie mieszka z palaczem, na co dzień domu. W Polsce uważa się że 18 przypadków rocznie raka płuc jest spowodowanych biernym paleniem. Zdecydowanie powinniśmy zatroszczyć się o nasze dzieci i zastanowić się jaki wpływ ma bierne palenie na ich płuca i ogólnie na ich zdrowie. Podczas ciąży, nienarodzone jeszcze dziecko narażone jest na bycie biernym palaczem zarówno ze strony matki, która pali papierosy jak również, jeżeli tylko wdycha dym tytoniowy. Substancje zawarte w dymie tytoniowym, między innymi nikotyna i tlenek węgla trafiają do nienarodzonego dziecka za pośrednictwem łożyska. Wlew nikotyny na dziecko wygląda tak ze przyśpiesza jego oddech oraz pracę serca. Paląc w ciąży kobieta ma zdecydowanie większe szanse na to że poroni dziecko oraz na to ze podczas porodu będą komplikacje Niestety również jest to wiele większe prawdopodobieństwo śmierci dziecka..

W miarę trwania i nasilania się zespołu psychoorganicznego dochodzi do coraz znaczniejszego obniżenia inteligencji. W pierwszej kolejności upośledzeniu ulega inteligencja ogólna.. Zdolności specjalne, które często zdążyły się przekształcić w rutynowe, bardzo długo mogą pozostawać na poziomie przedchorobowym. Stąd niejednokrotnie duże zaskoczenie daje wynik badania poziomu intelektualnego u pacjentów, którzy są specjalistami w wąskiej dziedzinie. Są […]