Kategoria
« »

Histeria

Histeria to zaburzenie osobowości, jedna z form nerwic, która może mieć różne objawy. Pojęcie „histeryczny” w potocznym użyciu określa skrajne stany emocjonalne, na przykład takie jak histeryczny śmiech czy płacz, i ma charakter negatywny. W medycynie określa się w ten sposób chorobę, nazywaną kiedyś nerwicą histeryczną, w której podświadomy konflikt psychiczny prowadzi do wystąpienia – na zasadzie reakcji konwersyjnej – objawów somatycznych. Konwersja polega na mechanizmie przetworzenia nieuświadomionych, zepchniętych do podświadomości konfliktów wewnętrznych na objawy zaburzeń organicznych.
Histeria może dawać objawy bardzo wielu różnych chorób – od guza czy udaru mózgu, poprzez reumatyzm stawowy i ataki padaczki aż do niedrożności jelit włącznie. Najczęstszymi objawami są tzw. paraliże histeryczne: zaburzenia ruchu, chodzenia, czucia w dłoniach lub nogach albo porażenie narządów zmysłu, objawiające się utratą powonienia, głosu, ślepotą czy głuchotą. Na drugim miejscu są napady. Mogą one mieć charakter gwałtownego i nagłego wyładowania, jak i objawów zawału serca albo zaburzeń oddychania (duszności). Czasem dochodzi do zupełnego paraliżu – chory nie może wykonać żadnego ruchu. U chorych częste są także skargi na bóle. Zdarzają się przypadki przyjmowania do szpitala osoby na przykład z ostrymi objawami niedrożności jelit. Dopiero przy wziernikowaniu jamy brzusznej okazuje się, że wszystkie narządy wewnętrzne są w porządku. Także stany zamroczenia świadomości i silne drgawki mogą być objawami histerii.

Leczenie uzależnień ma na celu znalezienie przyczyny, które spowodowała załamanie chorego oraz jego ucieczkę w alkohol lub inną używkę. Po przeanalizowaniu wszystkich tych kwestii można przejść do wytłumaczenia, że nie jest to najlepszy sposób na radzenie sobie z trudnościami życiowymi. Warto choremu wskazać co powinien zrobić oraz jak. Przy leczeniu uzależnień bardzo ważne jest wsparcie […]