Kategoria
« »

Jak leczyć nadmierną potliwość?

Do bardzo przykrych dolegliwości należy nadmierne wytwarzanie potu. Każdy kto miał problem z tego typu schorzeniem, wie jak nieprzyjemna i kłopotliwa jest ta choroba. Zastanawiając się nad przyczynami tej choroby warto zdać sobie sprawę z tego, że pocenie się jest jak najbardziej naturalnym ludzkim mechanizmem. Pozwala utrzymać prawidłową temperaturę, sprawia, że ani się nie przegrzewamy ani nie wychładzamy nasz organizm. Człowiek może wytwarzać od kilku mililitrów do nawet kilku litrów potu w ciągu jednej doby. Oczywiście więcej poci się osoba, która pracuje ciężko, fizycznie w gorących warunkach na pewno będzie się pocić bardziej, niż ktoś kto cały dzień spędza za biurkiem. Co jeśli pomimo niewielkiego wysiłku fizycznego pocimy się bardzo? Jak sobie poradzić z tym problemem? Są w końcu osoby, u których pojawia się choroba hyperhidrosis czyli nad potliwość. W dużej mierze jest ona odbierana indywidualnie, czyli każda osoba subiektywnie odczuwa wytwarzanie potu. Tego typu choroby mają różne podłoże. Czasami jest to spowodowane przewlekłym zakazaniem, innym razem nadczynnością tarczycy lub cukrzycą. Zdarza się, że w ten nietypowy sposób objawia się choroba nowotworowa.

Czasami poprzez zbyt dużą ilość wytwarzanego potu pojawiają się zaburzenia neurologiczne. Jeżeli ktoś w naszej rodzinie miał kłopoty ze zbyt dużą ilością wytwarzanego potu, może zdarzyć się, że będzie to dolegliwość dziedziczna. Do lekarza możemy udać się zawsze wtedy, kiedy nadmierne pocenie się będzie dla nas kłopotliwe. Część leczenia tej nieprzyjemnej choroby opiera się na podawaniu doustnych środków, mających za zadanie zmniejszyć wytwarzanie potu. Oczywiście cały czas trzeba dbać o higienę – czasami w sposób przesadny, bo tylko to pozwoli czuć się komfortowo. Zalecane są też dezodoranty z chlorkiem glinu – pomaga on ograniczyć pocenie się. Zalecane są też kąpiele w specjalnych proszkach, które również wspomagają leczenie. Ostatnim sposobem radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością jest interwencja chirurga, który może usunąć gruczoły potowe.

Wiele chorób zależy od genów jakie odziedziczymy. Jeżeli w naszej rodzinie były przypadki raka lub też cukrzycy to możemy się spodziewać, że znajdziemy się w grupie podwyższonego ryzyka jeżeli chodzi o zachorowalność na te choroby. Dlatego też osoby, których najbliżsi chorowali na pewną przypadłość mają pierwszeństwo w ubieganiu się o skierowania oraz terminy badań bez […]