Nietypowe sposoby leczenia
Medycyna wyróżnia różne sposoby radzenia sobie z bólem, rozwiązywania problemów ludzi chorych. Możemy mówić o leczeniu szpitalnym, kiedy pacjent jest na tyle chory, że wymaga ciągłej opieki lekarskiej. Po wizycie w szpitalu odbywa się leczenie zachowawcze – ma ono wspierać poprzedni pobyt w ośrodku zdrowia, a pacjent powinien starać się wypełniać wszystkie przykazania lekarza, tak aby choroba jak najszybciej ustąpiła. Część leczenia opiera się też na profilaktyce czyli podjęciu zadań takiego typu, aby chory w przyszłości nie zapadał na nowe schorzenia. Jednak czasami zdarza się, że pacjencji są niezadowoleni z tradycyjnych metod leczenia i szukają odmiany, która sprawi, że zaczną czuć się lepiej. Część z nich decyduje się odwiedzić np. centra medycyny chińskiej, tybetańskiej, gdzie znachorzy będą starali się im pomóc w nieco mniej standardowy sposób. Jednak większość zabiegów związanych z medycyną niekonwencjonalną jest słabo opisana i zbadana przez bardziej naukowe jednostki.
Dlatego chory decydując się na różne niekonwencjonalne terapie robi to poniekąd na własne ryzyko – w końcu do końca nie wiadomo co wyniknie z oryginalnej terapii. Część alternatywnych metod ma swoje źródło w tradycji, która trwa od wielu wieków. Tak jest np. z akupunkturą. Wiele osób decyduje się na podjęcie homeopatycznej terapii. Leczenie chorób w przypadku homeopatii polega na stosowaniu wysoko rozcieńczonych substancji, które mają leczyć. Substancje jakie spożywają chorzy działają na zasadzie podobieństwa, a cała homeopatia opiera się na tym, aby podobne leczyć podobnym. Rozcieńczanie owych substancji trwa tak długo, aż w roztworze pozostają tylko śladowe ilości początkowych substancji. Niestety wciąż brak jest naukowych badań, które w sposób jednoznaczny byłby w stanie dowieść skuteczności homeopatii. Co prawda odbyło się wiele prób różnych analiz, jednak wyników nigdy nie udało się powtórzyć lub okazywało się, że w trakcie badań doszło do naruszenia lub błędów. Jedno jest pewne – jeżeli konwencjonalna medycyna nie wystarcza nam, homeopatia w niczym nie zaszkodzi.
W różnicowaniu zespołowym należałoby uwzględnić oddzielnie różnicowanie poszczególnych zespołów typu schizofrenicznego między sobą oraz umiejętność odróżnienia tego typu zespołów od zespołów z innego kręgu diagnostycznego. Różnicowanie między zespołami typu paranoidalnego, katatonicznego i hebefrenicznego nie przedstawia większych trudności, jeśli podstawowe objawy różnicujące są w pełni rozwinięte. W przypadku gdy objawy te są tylko słabo rozwinięte lub […]