Jak dbać o oczy?
Coraz więcej osób dzisiaj nosi okulary – pewnie równie wiele decyduje się na dyskretniejsze soczewki. Łatwo wysnuć z tego faktu, że aktualnie mało kto posiada naprawdę dobry wzrok. Wiele dolegliwości związanych z oczami jest związana z ich przemęczaniem: wielogodzinnym oglądaniem telewizji, czytaniem książek, korzystaniem z komputera. Nie są to dolegliwości, które wymagają poważnego leczenia, jednak nie zaszkodzi stosowanie różnych środków mogących ukoić zmęczone oczy. Najczęściej zdarza się, że oczy są zaczerwienione i spuchnięte w takim wypadku leczenie polega na stosowaniu właściwych chłodzących podkładów, które szybko sprawią, że odczujemy ulgę, a obrzęk – przynajmniej częściowo powinien zniknąć. Możemy też wykonywać proste ćwiczenia, które może nie spowodują poprawy wzroku, ale sprawią, że wada wzroku nie będzie się pogłębiała. Najprostsze ćwiczenia polegają na patrzeniu na zmianę: w dal i na jakiś przedmiot znajdujący się blisko. Aby oczy odpoczywały nie powinniśmy też korzystać z telewizora lub komputera w całkowitych ciemnościach. Nie powinno się także rezygnować z noszenia okularów, nawet jeśli uważamy je za zbędną ozdobę. Konieczne trzeba wybrać model z odpowiednimi powłokami ochronnymi czyli tzw. anty refleksami.
W trakcie lata dobrze jest nosić ciemne szkła z filtrami UV, które uchronią nasze oczy przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych. Jeżeli oczy są zmęczone ulgę przyniosą odpowiednie krople łagodzące podrażnienia. W przypadku puchnięcia powiek nie zaszkodzi zastosować kremu ze świetlikiem, który zminimalizuje opuchliznę. W miarę możliwości można też ograniczyć pracę przy komputerze i oglądanie telewizji – jeśli już musimy to robić trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie i właściwą postawę. Można też zażywać odpowiednie suplementy diety – cynk i witaminę A, która sprawia, że wzrok może nam się polepszyć. Warto jeść dużo borówek, które także mają zbawienny wpływ na przepracowane oczy. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o oczy, to możemy liczyć, że zachowamy dobry wzrok do późnej starości i niepotrzebne będzie skomplikowane leczenie chorób oczu.
W miarę trwania i nasilania się zespołu psychoorganicznego dochodzi do coraz znaczniejszego obniżenia inteligencji. W pierwszej kolejności upośledzeniu ulega inteligencja ogólna.. Zdolności specjalne, które często zdążyły się przekształcić w rutynowe, bardzo długo mogą pozostawać na poziomie przedchorobowym. Stąd niejednokrotnie duże zaskoczenie daje wynik badania poziomu intelektualnego u pacjentów, którzy są specjalistami w wąskiej dziedzinie. Są […]